Jdi na obsah Jdi na menu
 


Činnost SDH 2011

26. 1. 2011

7.ledna byla první výborová schůze, kde se členové výboru  domluvili  na průběhu výroční valné hromady  a projednali oraganiční přípravy plesu.

15. ledna se konala Výroční valná hromada. K 1.1.2011 máme  90 členů dobrovolných hasičů z toho 16 mladých hasičů.Po krátké scénce mladých hasičů velitel sboru Václav Řízký nás seznámil s činností sboru za minulý rok. Ing. Jan Novák nám řekl o hospodaření našeho sboru. Jaroslav Jáchym  přečetl úspěchy a neúspěchy mladých hasičů. Po  vystoupení hostů v diskuzním příspěvku, následovala volná zábava ,na které hrála kapela Ferplej.

5. února  jako každý rok se uskutečnil tradiční hasičský ples. K poslechu a tanci hrála kapela Scéna. I letos byla bohatá tombola, děkujeme všem  sponzorům. Doufáme, že se všichni dobře bavili.

5. března za pěkného počasí se uskutečnil tradiční masopustní průvod obcemi. Letos se průvodu zúčastnilo hodně  masek.  Doktor, sestřička,policajt, kadeřnice, uklízečka, kominík, kat, dále se zúčastnily pohádkové bytosti - upír, křemílek a vochomůrka, červená karkulka, čert, vodník, chodila s námi i zvířátka - kráva a osel, svou účastí nás poctil vysloužilý voják  rusky mluvící , zabloudil mezi nás i voják Švejk a z Cookových ostrovů přijel lidojed. Masky doprovázel na harmoniku Pavel Boška. Masky prošly Ovčín, Čepřovice, Jiřetice, Bohunice, Koječín.

 

dscn1154.jpg

 

24. dubna  se tradičně hasiči vydali na velikonoční pochod na Švecburg. Počasí bylo opravdu pěkné, tak se i letos sešlo hodně lidí. Vycházelo se ve 12 hodin z Čepřovic. U Jedle se k nám přidavají každý rok  pochodující ze Střítež, odkud  pokračujeme společně. Na Švecburgu jsme si opekli vuřty, klobásky.. Letos se nám představil rytíř ze Švecburgu.Můžete ho vidět na fotografiích.  A  zakončení bylo opět v hospůdce v Kváskovicích. Pochod se vydařil, počasí nám po celou dobu přálo a všem účastníkům se moc líbilo..

 

100_8821.jpg

100_9160.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 V květnu jsme se zaregistrovali  do programu „Recyklujte s hasiči! Mladí hasiči roznesli letáky s podmínkami recyklace. A lidé si začali uklízet sklepy, půdy a podobně.

20.-21.8. Jak již bývá tradicí, tak i letos  zajišťovali naši hasiči kulturní akci "Stodola Michala Tučného" v Hošticích  po stránce hasičské asistence, což znamená rozvod vody po celém areálu a poté hasičské hlídky. Ke konci akce bylo hromadně vypuštěno velké množství  létajících lampionů štěstí, bylo to krásné a dopadlo to dobře, nikde nevznikl žádný požár.

 

 

 

dscn5639.jpg

 

 

V letních měsícíh se naše ženy i muži zúčastnili mnoho soutěží, oterých se dočtete v  příspěvcích Soutěže. 

16.9.2011 se všichni naši hasiči  sešli na hřišti, kde jsme si opekli selátko, zatancovali při  hudbě. Večer byl i ohňostroj.Všichni se moc bavili. Akce se zdařila.

21.9.2011 Letos se na Jiřetickém rybníce projevily následkem minulých povodní škody. Už roku 2002 se sesunula polovina hráze a tím se posunula i výpustní trubka o nějaké centimetry, ale při opravě to nebylo vidět a hráz se jen opravila. Rok od roku si voda vytvořila vlastní cestu a vymílala zem pod panely hráze. Po odstranění panelů byla vidět vymletá díra o velikosti třech metrů. Musela se vybagrovat zem, aby se našla výpustní trubka, která ležela v hloubce 5m. Po vybagrování země až na výpustní trubku bylo vidět co je špatně. Trubky se od sebe vzdálily  o 10 cm sesunutím hráze. Okopání výpustní trubky muselo být provedeno ručně. Po důkladném očištění se okolo trubky obtočil pás plechu, který se následně zabetonoval.  Této akce se zúčastnili:  Václav Plevka (s bagrem), Pavel Čech st., Pavel Čech ml, Petr Pech st., Václav Lafata st., Antonín Smíšek, Pavel Boška st., Václav Řízký a Václav Hauser.

5.11.2011 Rozhodli  jsme se udělat něco pro nás a naší obec a tím bylo vyčištění parket v obecním sále v Čepřovicích. Sešli jsme se okolo 10hod a začalo se uklízet. Nejprve musely být odnesené židle a stoly z parket, nanosili jsme je na místo, kde nebudou překážet. Poté se vyndal stroj ,který již od počátku provozu sálu sloužil našim předkům, byl v naprostém pořádku. Když se mašina dávala do provozu vzali se do rukou koštata a zametl se celý sál od velkého smetí a tu menší si vzal na starost zprovozněný stroj. Tím mohl začít náš důkladný úklid parket. Pod kartáč stroje musela být nanášena vařící jarová voda, aby stroj svým točivým pohybem vydrhnul parkety dokonale. Tam kam se kartáč nedostal, což byly rohy a lišty, tak to se muselo drhnout ručně. Při objevení žvýkačky na parketu se musela vzít špachtle a seškrábnout, protože s tou si stroj neuměl poradit. Mezitím jsme se rozdelili do 4 skupin. První skupina byla u stroje a její činnosít bylo ovládat stroj a podlívat kartáč jarovou vodou, aby parkety nebyly suché. Druhá skupina měla za úkol drhnout jarovou vodou rohy a lišty sálu. Třetí skupina uvolněnou špínu z parket vytírala a poté myla čistou vodou a v poslední skupině byla naše úžasná pradlenka hadrů. Po důkladném vyčištění parket, se nechaly vyschnout 24 hod, aby se na ně mohl nanést vosk.
 Účastníci na čištění (mytí) parket: Řízký Václav, Boška Pavel st., Boška Pavel ml., Hauser Václav, Brousil Pavel, Pech Petr ml., Pechová Jana, Jan Novák, Veronika Škabroudová, Nataša Řízká.

 Voskování parket
Na stroj se nasadila nádobka, do které se dal vosk v pastózním stavu a tělíska ve stroji si ho sama ohřívala na určitou teplotu. Stroj svým točivým pohybem rozehřátý vosk nanášel na parkety. Parkety se voskovaly 2x a to 7.11.2011 a 8.11.2011. 
Účastníci na voskování: Řízký, Lafata, Boška st., Boška ml.

 17. 11. 2011 - Zasypání hráze
 Sešli jsme se v půl jedné u Jiřetického rybníka, abychom zahrnuli opravenou hráz. Pavel Čech st. přivezl fůru jílu na utěsnění trubky, která se nasypala přímo na opravené místo. Poté bylo potřeba jíl umačkat a to si vzal na starost Václav Plevka svým bagrem. Pak se na jíl navezla zem a znovu se to umačkalo. To byla naše veškerá práce na hrázi, protože musíme počkat, až se zem slehne. Ještě byl čas a počasí nám přálo, tak jsme vzali do rukou pily a ořezali jsme půlku hráze od křovisek a jiných náletových dřevin.
Účastníci: Václav Plevka, Václav Řízký, Václav Lafata, Pavel Boška st., Čech st., Čech ml., Jan Smíšek, Michal Mácha.

  19. 11. 2011  - Řezání stromů v Čepřovicích
Následkem solení silnic pomalu usychala lípa na trojúhelníku u hospody. Proto jsme se rozhodli ji porazit. Porazila se i jabloň a jiné náletové dřeviny okolo hospody. Ještě se stačili ořezat větve u jasanu, který stojí před hospodou, neboť  větve zasahovali až do vozovky.
Účastníci: Václav Řízký, Petr Pech ml., Václav Lafata, Pavel  Boška st., Antonín Smíšek.

 

3. 12. 2011 - Poražení stromu a úklid za obecním úřadem
Sešli jsme se v 9 hod u hasičárny a tam jsme zprovoznili zásahovou pilu a vzali si potřebné náčiní. Když  bylo všechno připravené, mohli jsme se vrhnout na práci. Musel být podříznut strom u kapličky, který se nahýbal až do cesty a byl z půlky prohnilý. Když byl strom podříznut, bylo nám jasné, že naše práce teprve začíná. Ze stromu jsme  odřízli větve, které jsme dávali na valník, kterým přijel Pavel Čech ml., když byly všechny větve na traktoru mohl je Pavel odvést za obecní úřad a my jsme se mohli rozdělit na dvě skupiny. Jedna skupina okopávala pařez stromu, aby mohl být odstraněn a nepřekážel a druhá skupina řezala strom na malé špalíky. Pařez byl hodně okopán do hloubky, aby se mohl odříznout pilou. Když byl traktor zase prázdný, mohli se na něj nandat nařezané špalíky, které jsme nandali do dřevníku. Pak jsme museli uklidit ves od pilin a malých větviček, které jsme nametli na hromadu a čekali, až přijede traktor, abychom mohli zase naložit piliny na valník a odvést. Všichni jsme se přesunuli za obecní úřad, kde jsme vyřezali náletové dřeviny a přidali je na kopici k pilinám. Počasí nám přálo tak jsme si rozdělali oheň a spálili všechny větve, trámy a prkna ze staré hasičárny, které byly na hromadě. Stačili jsme ještě poklidit celý plac za obecním úřadem. Tím naše práce skončila a jen jsme hlídali oheň a měli radost z vykonané práce.
Účastníci: Petr Pech st., Václav Lafata, Petr Pech ml., Pavel Boška ml., Michal Mácha, Václav Řízký, Pavel Čech ml., Antonín Smíšek.

 

27.-30.6.2011 předělání cisterny CAS 25 RTHP
Vřetenové ventily jsme vyměnili za kulové, protože staré vřetenové ventily netěsnily a protékaly,  přitom se udělalo i nové vedení ke kohoutům, protože to staré bylo zrezlé. Od kulových ventilů se udělalo připojení na hadice B, které se vyvedlo dolu pod automobil na pravou i levou stranu. Vyvedlo se do nově připraveného hliníkového plechu, aby nerezlo. Když se umístilo vedení od kohoutů pod automobil, tak už nám tam nezbylo místo na výfuk. Museli jsme najít jiné řešení a tím bylo vyvedení výfukového potrubí nahoru nad automobil. Do automobilu CAS RTHP25 jsme dali naviják s hadicí D na úsporu vody při hašení menších požárů. Musela se vyřezat zadní část vozidla, aby se mohl namontovat naviják, poté se namontoval coulový kohout na vedení vodního děla, aby se mohl připojit naviják s hadicí D. Pak jsme udělali nové dveře otevíratelné nahoru pomocí plynových pístů a tím nám vznikl potřebný plac na ovládání navijáku. Když bylo všechno předělané, přišlo na řadu to jednodušší a tím bylo obrousit celou zadní část vozu. Nerovnosti jsme museli zakytovat a znova přebrousit a poté se mohlo stříkat potřebnou barvou.
Účastníci:  Václav Řízký, Petr Pech, Václav Lafata,  Antonín Smíšek,  Petr Čech, Miloslav Škabroud